Atletizmin Kısa Tarihi

atletizmin tarihi

Avcılık ve toplayıcılık ile geçimlerini sağlayan ilk insanlar, tüm sporların temeli olan atletizmin ana dalları atma, atlama ve koşma ile yakından ilgilenmek durumundaydı. Hayatta kalmak için iyi koşmak, av yaparken iyi atış yapmak veya engelleri daha kolay bertaraf etmek gibi çeşitli durumlarda atletizmin bu branşlarına sıkça başvurulmuştur.

Atletizmi ilk yarışma konusu yapan uygarlıklar İrlandalılar ve Yunanlılardır. Eski İrlanda ve İngiliz kaynaklarına göre İrlanda’daki ilk atletik yarışmaların yer aldığı Tailteann Oyunları M.Ö. 2000’li yıllara kadar uzanmaktadır.

M.Ö. 776 yılında Olimpia’da başlayıp ile M.S. 392 yılına kadar sürdürülen Olimpiyat Oyunları’nda da atletizm önemli bir yer tutmuştur. Bu oyunlar sırasında koşu, uzun atlama, disk atma ve cirit atma dalları güreşle birleştirilerek antik pentatlon oluşturulmuştur.

Olimpiyat oyunlarının askıya alındığı 4-12. yüzyıllar arasında atletizm ile alakalı hiçbir bilgi ve belgeye rastlanmamıştır. 12 ve 16. yüzyıllar arasında o dönemlerin temel askeri etkinliği olan okçuluğa ters düşmesi sebebiyle krallar ve yöneticiler atletizme karşı mesafeli durmuş ve sürekli yasaklanmıştır. Bu durum, söz konusu dönemlerde atletizmin gelişimine ve toplumda yaygınlaşmasına büyük darbe vurmuştur.

17. yüzyılda soylular, uşaklar ve askerler arasında sonuçları üzerine iddiaya girilen yürüyüş yarışları düzenlenmeye başlamış, bunu 18. yüzyılda hız ve uzun mesafe koşuları izlemiştir.

İlk düzenli yarışlar 1825 yılında Londra’da yapılmıştır. İngiltere’deki ilk resmi  yarışmaların yapıldığı 1840 yılı, modern atletizmin başlangıcı olarak kabul edilmektedir. İlk atletizm kulübü Mincino Lane Athletic Club adı ile 1861’de İngiltere’de kurulmuştur. 1866 ise ilk şampiyona düzenlenmiştir.

1877’de İngiltere’li ve İrlanda’lı atletler arasında ilk uluslararası yarışma düzenlenmiştir. Bunu 1895 yılında New York Atletizm Kulübü ile Londra Atletizm Kulübü arasındaki yarışma izlemiştir.

Bu yıllardan başlamak üzere atletizm ABD, Kanada, Avustralya ve Avrupa’da hızla yayılmaya başlamıştır. Günümüzde tüm dünyada kabul gören ve uygulanan modern atletizm kuralları 1912’de Stockholm’de 5. Olimpiyat Oyunları yapıldıktan sonra kurulan ve bugün 181’den fazla ülkenin üye olduğu Uluslararası Amatör Atletizm Federasyonu (International Ameteur Athletic Federation) tarafından oluşturulmuştur. Merkezi Londra’da bulunmaktadır.

1917’de Fransa’da kurulan ulusal bir örgütle bayanlar da atletizm yarışmalarına katılmaya başlamıştır. Katılımın hızla artmasıyla birlikte 1921 yılında Bayan Spor  Federasyonu (FSFI) kurulmuştur.

1928 Oyunları IAAF ve FSFI’nın ortak gözetimi altında beş dalda yapılmıştır. 1936’da IAAF’nin bayan atletizm yarışmalarını da müsabakalara dahil etmesiyle FSFI feshedilmiştir.

İlk Dünya Atletizm Şampiyonası 1983 yılında gerçekleştirilmiştir. Olimpiyat oyunlarının dışında kalan uluslararası yarışmalara katılacak atletlerin belirlenmesi konusunda yaşanan ihtilaflar sonucunda 1979 yılında Atletizm Kongresi (TAC) yapılmıştır.

Benzer Gönderiler

Mesut Özdemir hakkında
Gazi Üniversitesi / Spor Bilimleri Fakültesi / Rekreasyon Bölümü mezunudur. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Lisanüstü Eğitim Enstitüsü'nde Rekreasyon Yönetimi Anabilim Dalı'nda yüksek lisans programına devam etmektedir. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi-Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası bölümü öğrencisidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*