Değerli okurlarımız;

Rekreasyon Bilimi gelişmiş ülkelerde üzerinde en çok çalışılan alanlardan biri olmasına rağmen, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde filizlenme aşamasını yeni yeni atlatmaktadır. Rekreasyon ve boş zaman bilincinin yetersizliği, zaman yönetimi konusundaki sıkıntılar toplumumuzun refah seviyesine en çok etki eden konulardandır. İnsanların boş zamanlarını sağlıklı, dinamik ve üretken bir şekilde geçirmeleri bireysel sağlığa (mental, fiziksel ya da duygusal) katkıda bulunacağı gibi, toplum yapısında da iyileşmelere yol açacak, toplumda suç oranlarının ve güvensizliğin azalmasında belirleyici rol oynayacaktır. Bu kapsamda birçok üniversitede rekreasyon bölümleri lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim sunmaktadır.

Genel olarak bakıldığında sanal ortamda rekreasyon bilimi ve rekreasyon uzmanlarının mesleki yaşamları ile alakalı  doyurucu bilgiye ulaşmak zor görünmektedir. Sanal ortamdaki tanım karşaması ve bilgi eksikliği, buna paralel olarak da Türk toplumunda rekreasyonun tam manasıyla karşılık bulamaması, sanal ortamda bu sorunlara cevap verebilecek nitelikte bir çalışmayı zorunlu hale getirdi.

Bu kapsamda sitemiz 7 Ocak 2017 tarihi itibariyle yayın hayatına başlamış bulunmaktadır. Sitemiz, rekreasyon bilimi ve rekreasyon bilimi ile iç içe geçmiş spor, turizm, çevre ve kültür-sanat alanları ile alakalı muteber kaynaklardan istifade edilerek hazırlanmış özgün içeriklerden oluşmaktadır. Amaçlarımız okuyucularımıza alanla alakalı en doğru, en sade bilgileri sunmak, rekreasyonun Türk toplumunda anlaşılmasına, yaygınlaşmasına ve yaşam biçimi haline getirilmesine; buna paralel olarak da toplumun gerek mental, gerek fiziksel, gerekse ruhsal sağlık düzeyine müspet katkıda bulunmaktır.

Her türlü şikayet, öneri ve istekleriniz için bilgi@rekreasyon.org adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.