”İki Saatlik Beden Eğitimi Dersiyle Sporcu Çıkmaz”

Beden Eğitimi

Spor liselerinden hiç sporcu çıkmadığı yönündeki eleştirilere cevap veren Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, haftada iki saatlik beden eğitimi dersi ile sporcu çıkmayacağını, bu yüzden spor liselerini açtıklarını söyledi.

Bakan Yılmaz’ın konuşmasının devamı şu şekilde: “Beden eğitimi dersini iki saate çıkardık, ama iki saatlik derslerle sporcu çıkar mı, çıkmaz. Ne yapmak lazım? Spor liseleri kurmak lazım. Bizden önce spor liseleri var mıydı? Hayır yoktu. İlk spor lisesi ne zaman kuruldu? 2004-2005 yılında kuruldu. Şimdi 65 lise var. Sadece spor liselerinde 12 bin 815 öğrenci var.”

Beden eğitimi dersini haftada iki saate çıkarıp, üstüne bir de spor liseleri kurmak ne yazık ki yeterli değil. Bu kurumların içini de doldurmak gerekiyor. Hem insan kaynağı olarak hem de malzeme ve materyal olarak. Türkiye’nin birçok bölgesinde beden eğitimi öğretmenleri planda yer alan konuyu işlemek için gerekli materyalleri bulamıyor.

Tabi her şeyden önemlisi de ”bilinç” Sınav zamanları Beden Eğitimi dersinde Kimya-Fizik işlenmesine göz yumuluyorsa o ülkeden sporcu çıkmaz. Bu durum spora verilen değerin göstergesidir. Sporun bireyi fiziken, ruhen ve mental olarak destekleyen, diri tutan fiziksel ve zihinsel aktiviteler bütünü olduğu gerçeğini toplumumuzun kanıksaması gerekiyor. Bu yönde yapılan bilinçlendirme çalışmalarının da yeterli olduğu söylenemez.

Rekreatif etkinlikleri, sportif faaliyetleri gereksiz gören ve zaman kaybı olarak nitelendiren bir toplumun stres seviyesinin yüksek olması, yan gözle baktın diye kavgaya tutuşması, büyük ekseriyetinin muhtelif sağlık sorunları ile mücadele etmesi pek tabii şaşırılacak bir durum değildir.

Benzer Gönderiler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*