Rekreasyon Bölümü İstihdam Alanları

Rekreasyon Bölümü İstihdam Alanları

Rekreasyon; zamanın iyi bir şekilde planlanması sonucu ortaya çıkan boş zaman içerisinde gerçekleştirilen, insanların fiziksel ve mental açıdan yenilenmesini  sağlayan, gönüllü olarak yapılan mutluluk verici faaliyetlerdir.

(İlgili Gönderi: Rekreasyon Nedir?)

Rekreasyon bölümleri üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulları ile Spor Bilimleri Fakülteleri’nde yer alır. 4 yıllık lisans eğitiminin ardından ”Rekreasyon Uzmanı” ünvanı ile mezun olan Rekreasyon bölümü öğrencileri, gerek kamu gerekse özel sektörde çeşitli iş imkanlarına sahip olurlar.

Üniversitelerin Turizm Fakülteleri ve turizme yönelik eğitim veren diğer fakültelerinde ”Rekreasyon Yönetimi” adı altında bölümler de yer almaktadır. Bu bölümler, turizm sektöründeki rekreasyon ve animasyon hizmeti veren işletmelere yönetici yetiştirmektir. BESYO ve Spor Bilimlerindeki Rekreasyon bölümlerinden farkı, turizm sektörüne yoğunlaşmış, yöneticilik becerilerine daha fazla hitap eden bir eğitim sunmasıdır. Bu yazımızda BESYO ve Spor Bilimleri bünyesindeki Rekreasyon bölümlerinin istihdam alanlarını inceledik.

İş imkanlarının neler olduğuna geçmeden önce altını çizmemiz gereken önemli bir nokta var. Malumunuz üzere ülkemizde birçok sektöre ihtiyaçtan fazla insan kaynağı yetiştirilmesi ve mevcut sahalarda işgücü arzının talepten yüksek olması işverenleri seçici olmak durumunda bırakmaktadır. Ülkemizde rekreasyon bilincinin yeni yeni yaygınlaştığı da göz önüne alındığında, rekreasyon bölümü öğrencilerinin 4 yıllık lisans eğitimleri boyunca kendilerini her yönden geliştiren, donanımlı bireyler olarak mezun olmaları gerekmektedir. Lisans eğitimini yalnızca okula gidip gelip, sınavları geçmekten ibaret gören kişilerin mezuniyetten sonra iş bulmaları hemen hemen her sektörde olduğu gibi rekreasyon sektöründe de zordur.

Bu bölümü okumak isteyen kişilerin her şeyden önce kendini sürekli güncelleyen, okuyan, araştıran, fiziksel ve sosyal açıdan aktif, insanlarla güçlü iletişim kurma becerisine sahip olan bireyler olması gerekmektedir.

Şimdi rekreasyon uzmanlarının istihdam alanlarını madde madde inceleyelim;

1- Özel sektörde kendi işinizi kurabilir; kendi firmanızda, taşeron olarak ya da anlaşmalı bir firma bünyesinde bireylere veya kurumlara rekreasyon hizmetleri içeren paket ya da paket olmayan ürünler sunabilirsiniz.

2- Pedagojik formasyon eğitimi alarak lise, ilkokul ve dengi okullarda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapabilirsiniz.

3- Lisans eğitiminde takım sporları veya bireysel sporlardan dilediğiniz bir branşta uzmanlık eğitimi alırsınız ve mezuniyette 2. kademe antrenör belgesi almaya hak kazanırsınız. Böylece çeşitli branşlarda antrenör olarak çalışabilirsiniz.

4- Yüksek lisans ve doktora eğitimi alarak akademik kariyer yapabilir, üniversitelerde araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, öğretim üyesi, uzman vb. ünvanlarda çalışabilirsiniz.

5- KPSS’ye girerek Gençlik ve Spor İl-İlçe teşkilatlarında memur olarak çalışabilirsiniz.

6- Çeşitli rekreasyon işletmelerinde (spor salonları, halk eğitim merkezleri, kültür ve sanat merkezleri, turizm işletmeleri vb), tesislerde eğitmen ve yönetici olarak çalışabilirsiniz.

7- Federasyonlarda ve belediyelerde çalışabilirsiniz.

8- Turizm alanında;

– Su sporları aktiviteleri animatörlüğü,
– Kara sporları rekreasyon aktiviteleri animatörlüğü,
– Sosyo-kültürel rekreasyon aktiviteleri animatörlüğü (halk oyunları, dans, müzik, festival, sergi vb.)
– Sağlık turizmi tesislerindeki rekreatif aktiviteler için animatörlük,
– Çocuk rekreasyon aktiviteleri animatörlüğü yapabilirsiniz.

(İlgili Gönderi: Animasyon Hizmetleri ve Animatörlük)

Ülkemizde giderek yaygınlaşan rekreasyon bilinci ve uygulamaları neticesinde iş imkanlarında aynı doğrultuda artış göstermektedir.

Kamu sektöründe memur ve öğretmen olarak çalışanlar 3000-4000 TL civarında, özel sektörde çalışanlar daha düşük ve daha yüksek maaşlar alabilmektedir. Üniversitelerde ise öğretim görevlisi, okutman, uzman, araştırma görevlisi olarak çalışanlar 4000-4500 TL dolaylarında maaş alırken; akademik kariyer sonucu kazanılan ünvanlarla birlikte maaşlar 7000 TL ye kadar artış göstermektedir.

Rekreasyon bölümü istihdam alanları ve eğitim hayatı konusunda daha fazla bilgi için bilgi@rekreasyon.org adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Benzer Gönderiler

Mesut Özdemir hakkında
Gazi Üniversitesi / Spor Bilimleri Fakültesi / Rekreasyon Bölümü mezunudur. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Lisanüstü Eğitim Enstitüsü'nde Rekreasyon Yönetimi Anabilim Dalı'nda yüksek lisans programına devam etmektedir. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi-Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası bölümü öğrencisidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*