Rekreasyon Bölümü İstihdam Alanları

Rekreasyon Bölümü İstihdam Alanları

Rekreasyon; zamanın iyi bir şekilde planlanması sonucu ortaya çıkan boş zaman içerisinde gerçekleştirilen, insanların fiziksel ve mental açıdan yenilenmesini  sağlayan, gönüllü olarak yapılan mutluluk verici faaliyetlerdir.

(İlgili Gönderi: Rekreasyon Nedir?)

Rekreasyon bölümleri üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulları ile Spor Bilimleri Fakülteleri’nde yer alır. 4 yıllık lisans eğitiminin ardından ”Rekreasyon Lideri” ünvanı ile mezun olan Rekreasyon bölümü öğrencileri, gerek kamu gerekse özel sektörde çeşitli iş imkanlarına sahip olurlar.

Bu iş imkanlarının neler olduğuna geçmeden önce altını çizmemiz gereken önemli bir nokta var. Malumunuz üzere ülkemizde birçok sektöre ihtiyaçtan fazla insan kaynağı yetiştirilmesi ve mevcut sahalarda işgücü arzının talepten yüksek olması işverenleri seçici olmak durumunda bırakmaktadır. Ülkemizde rekreasyon bilincinin yeni yeni yaygınlaştığı da göz önüne alındığında, rekreasyon bölümü öğrencilerinin 4 yıllık lisans eğitimleri boyunca kendilerini her yönden geliştiren, donanımlı bireyler olarak mezun olmaları gerekmektedir. Lisans eğitimini yalnızca okula gidip gelip, sınavları geçmekten ibaret gören kişilerin mezuniyetten sonra iş bulmaları hemen hemen her sektörde olduğu gibi rekreasyon sektöründe de imkansıza yakındır.

Bu bölümü okumak isteyen kişilerin her şeyden önce kendini sürekli güncelleyen, okuyan, araştıran, fiziksel ve sosyal açıdan aktif, insanlarla güçlü iletişim kurma becerisine sahip olan bireyler olması gerekmektedir.

Şimdi rekreasyon liderlerinin istihdam alanlarını madde madde inceleyelim;

1- Özel sektörde kendi işinizi kurabilir; kendi firmanızda, taşeron olarak ya da anlaşmalı bir firma bünyesinde bireylere veya kurumlara rekreasyon hizmeti/hizmetleri sunabilirsiniz.

2- Pedagojik formasyon eğitimi alarak lise, ilkokul ve dengi okullarda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapabilirsiniz.

3- Lisans eğitiminde takım sporları veya bireysel sporlardan dilediğiniz bir branşta uzmanlık eğitimi alırsınız ve mezuniyette 2. kademe antrenör belgesi almaya hak kazanırsınız. Böylece çeşitli branşlarda antrenör olarak çalışabilirsiniz.

4- Yüksek lisans ve doktora eğitimi alarak akademik kariyer yapabilir, üniversitelerde çalışabilirsiniz.

5- KPSS sınavına girerek Gençlik ve Spor İl-İlçe teşkilatlarında memur olarak çalışabilirsiniz.

6- Çeşitli spor komplekslerinde, tesislerde eğitmen ve yönetici olarak çalışabilirsiniz.

7- Federasyonlarda ve belediyelerde çalışabilirsiniz.

8- Turizm alanında;

– Su sporları aktiviteleri animatörlüğü,
– Kara sporları rekreasyon aktiviteleri animatörlüğü,
– Sosyo-kültürel rekreasyon aktiviteleri animatörlüğü (halk oyunları, dans, müzik, festival, sergi vb.)
– Sağlık turizmi tesislerindeki rekreatif aktiviteler için animatörlük,
– Çocuk rekreasyon aktiviteleri animatörlüğü yapabilirsiniz.

(İlgili Gönderi: Animasyon Hizmetleri ve Animatörlük)

Ülkemizde giderek yaygınlaşan rekreasyon bilinci ve uygulamaları neticesinde iş imkanlarında aynı doğrultuda artış göstermektedir.

Kamu sektöründe memur ve öğretmen olarak çalışanlar 3000-4000 TL civarında, özel sektörde çalışanlar daha düşük ve daha yüksek maaşlar alabilmektedir. Üniversitelerde ise öğretim görevlisi, okutman, uzman, araştırma görevlisi olarak çalışanlar 4000-4500 TL dolaylarında maaş alırken; akademik kariyer sonucu kazanılan ünvanlarla birlikte maaşlar 7000 TL ye kadar artış göstermektedir.

Rekreasyon bölümü istihdam alanları ve eğitim hayatı konusunda daha fazla bilgi için bilgi@rekreasyon.org adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Benzer Gönderiler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*