Sağlıklı Yaşam İçin Egzersiz

Sağlıklı Yaşam İçin Egzersiz

Günümüzde gereksinimlerimizin büyük bir çoğunluğunu makineler yardımı ile karşılıyoruz. Yaşamımızda makinelerin hızla artması beden gücüne olan ihtiyacın da hızla azalmasına neden olmaktadır. Modern teknolojinin cazibesine kapılan insanoğlu, fiziksel aktivitelerden uzak kalarak birçok sağlık problemine zemin hazırlıyor.

Gündelik işlerimizde beden gücüne olan ihtiyacın günümüzde yok denecek kadar azalmış olması, sağlıklı, zinde, stresten uzak ve mutlu bir yaşam için boş zamanları egzersiz ve fiziksel aktiviteler ile geçirme zorunluluğu yaratmıştır. Zira insan, doğası gereği daima hareket etmek durumundadır. Hareketsizlik sonucu birçok sağlık problemi ortaya çıkmakta ve insan ömrü azalmaktadır. Hareketsizliğin sonucu olarak başta kalp-damar hastalıkları olmak üzere kemik erimesi, şişmanlık, eklem rahatsızlıkları, şeker hastalığı gibi sağlık sorunları ivme kazanmaktadır. Düzenli egzersizlerle bu rahatsızlıklara yakalanma riski büyük oranda azaltılabilmektedir. Bu nedenle düzenli egzersiz gelişmiş ülkelerde koruyucu tıpta en etkin ve ekonomik korunma yöntemi olarak kabul edilmektedir.

Egzersiz yalnızca belli bir döneme değil, yaşamın bütününe yayılmalıdır. Uzman tavsiyeleri uyarınca yaşamın her döneminde düzenli egzersizler ile yaşam kalitesini yükseltmek, hastalıklara karşı korunmak, stresten uzak ve mutlu yaşamak mümkündür. Erken yaşlarda kazanılmış egzersiz alışkanlıkları, yaşlılık döneminde daha aktif ve hareketli bir yaşam sürebilme olanağı sağlamaktadır. Araştırma sonuçları da bu iddiamızı desteklemektedir.

Yapılacak egzersizler günlük olmalı, aşırı yorucu olmamalı, kişinin tercihine uymalı, yaşam boyu sürdürülebilmelidir. Ancak kişilerin tercihine bağlı olarak yüksek efor sarfetmeyi gerketiren sporlarda (dövüş sporları, yüzme gibi) haftanın 3 günü uygun olabilir. Bu konuda en sağlıklı bilgiyi edinmek için, mutlaka bir uzmana danışınız.

 

Sağlıklı ve zinde bir yaşam için, egzersizi yaşam biçimi haline getirin…

Benzer Gönderiler

Mesut Özdemir hakkında
Gazi Üniversitesi / Spor Bilimleri Fakültesi / Rekreasyon Bölümü mezunudur. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Lisanüstü Eğitim Enstitüsü'nde Rekreasyon Yönetimi Anabilim Dalı'nda yüksek lisans programına devam etmektedir. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi-Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası bölümü öğrencisidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*