Sürantrenman Nedir? Nasıl Önlenir?

Sürantrenman

Sürantrenman, fiziksel ve zihinsel yorgunluktan kaynaklanan performans kaybı olarak tanımlanır.

Uzun süreli ve yüksek yoğunluktaki egzersizler organizmada yorgunluğa yol açar. Yüklenme ve dinlenme arasındaki dengesizlik sürantrenmanın baş nedenidir. Eğer toparlanma süreçleri düzgün planlanmaz, aşırı yüklenme durumu oluşursa ve buna önlem alınmazsa sporcu sürantrenman durumuna girer.

Sürantrenmanın çeşitli nedenleri vardır. Bu nedenleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

⇒ Yetersiz dinlenme
⇒ Antrenman
⇒ Dengesiz beslenme
⇒ Uyku düzeninde bozukluk
⇒ İçki, sigara gibi zararlı maddeler
⇒ Kafein
⇒ Çevresel faktörler
⇒ Çeşitli hastalıklar
⇒ Psikolojik nedenler
⇒ Düzensiz yaşam tarzı

Sürantrenman sonucunda sporsal verimde düşüş yaşanır. Kuvvet, dayanıklılık ve sürat performansı düşer. Tedirginlik, hassas olma, gerginlik, depresyon, neşesizlik gibi psikolojik ve duygusal sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Konsantrasyon yeteneği azalır. Uykusuzluk, gece terlemeleri baş gösterir. İştahsızlık ve bunun sonucunda kilo kaybı oluşur. Hayat düzeni olumsuz etkilenir.

Sürantrenman durumundan çıkılması için öncelikle aşırı yüklenme azaltılmalı, sporcuya antrenmanlarda ve antrenman sonrasında yeterli dinlenme olanakları sağlanmalı ve dengeli beslenme ortamı sunulmalıdır. Pasif dinlenmeden uzak durulmalıdır. Özel yaşam düzenli hale getirilmeli, düzenli uykuya önem verilmelidir. Tüm bunların sonucunda fiziksel ve duygusal stres azalır ve artan motivasyonla birlikte sürantrenman ortamından uzaklaşılır.

 

 

Benzer Gönderiler

Mesut Özdemir hakkında
Gazi Üniversitesi / Spor Bilimleri Fakültesi / Rekreasyon Bölümü mezunudur. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Lisanüstü Eğitim Enstitüsü'nde Rekreasyon Yönetimi Anabilim Dalı'nda yüksek lisans programına devam etmektedir. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi-Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası bölümü öğrencisidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*